Hollandalılar yamuk adamlar mı, neden Dutch angle denmiş bilmiyorum ama diğer (oldukça düz ve sevimsiz) isimleriyle “tilted angle” yani eğik bükük şekilsiz şemalsiz açı olarak geçer bu teknik. Filmlerde-dizilerde bir şeylerin yanlış olduğunu, bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermek için kullanılabilir. Tabii yanlış olan şey kamera operatörü de olabilir, belki tripodun kafa ayarı nasıl yapılıyor bilmiyordur gerizekalı herif. Su terazisine ve adalete inanmıyordur, belki direkt tipi kayık bile olabilir.

Fekât, bunu diş macunu reklamında kullanmayı akıl eden sinematografın, yönetmenin taa…alnından öpüyorum süpersiniz. Reklamların gerilla filmcisi, avangardı mı desek new wave’i mi, o Sensodyne reklamları işte.

Bu yazıda bu reklamların ardındaki gizli anlamları, bilinçdışınıza verdikleri mesajları anlatacağız, reklamın yapısökümünü hatta tüm 20lik dişlerinin sökümünü yapacağız! (yine çoğul konuşmaya başladım hayırlısı) Wisdom tooth olarak bilinen bizdeki 20 yaş dişi, bilge olunan yaşı temsil eder. Buradan çıkarabiliriz ki 20+ çoğu kişi bilgedir. Ben dahil. O yüzden ben yazıyorum siz okuyorsunuz. Büyük ihtimalle 20- veletlersiniz. Değilseniz siz de gelin yazın. Ne biliyim.

Şimdi isterseniz reklamlara çıkalım dönüşte tekrar sadfsdfsd 😀 yok reklamlara bir göz atın ama bence kesin görmüşsünüzdür daha önce.

Dişlerinizde olabilecek bir sorunu Dutch angle ile anlatmak şüphesiz ki Hitchcock’un Vertigo effect’inden bile daha dahiyane, Kubrick’in one-point(tek noktalı) perspektifinden bile daha estetik, Nuri Bilge’nin 10 dakikalık planlarından bile daha huzur verici/sinir edicidir. Her modern sanat örneğinde olduğu gibi bu reklam da müthiş bir çalışmanın ve entelektüel birikimin eseri de olabilir, çok düz düşünen aptal birinin eseri de. Zaten aradaki fark ve bunlardan hangisi olduğunu bulmaya çalışırken yanan beyinlerimiz bu durumun subjesi değil mi? Bu arada ne saçmalıyorum lan ben baya bi kaptırdım ama 😀

Bakteri plakları dişinizi çürütürken müzik plaklarının koleksiyonunun yapılması ilginç değil mi? Bakterilerin ne günahı var yavrucaklarım. Onlar da yaşamaya çalışıyor, ekmeklerini kazanıp üreyip çoluk çocuklarını beslemeye çalışıyorlar. Bir gün de dişinizi fırçalamasanız, bir gün de o diş ipini kullanmasanız bakterilere ziyafet çekseniz ne olur ha ne olur? Bakterisi açken tok yatan insan vefasızdır. Bağırsağınızdaki iyi bakterileri düşünün. İnsanlar gibi onların da iyisi kötüsü, yararlısı yararsızı var. Nedir bu ayrımcılık ha?

Dişlerinizi fırçalamayın. Long live bakteriler.

Saygılar.

(tam bir 2lem makalesi oldu ha, kendime aferin)

bloganus

 

Yorum yaz

×